Sinek İlaçlama

Özellikle yaz aylarında çok fazla karşımıza çıkan haşerelerden bir tanesi de sineklerdir diyebiliriz. Sinekler özelliklerine ve fiziksel görüntülerine göre kendi aralarında ayrılabilir. İlk olarak iki kanatlı veya dört kanatlı olarak karşımıza çıkan sinekler bir de sivrisinek olarak da çıkabilmektedir. Dediğimiz gibi her sinek farklı özelliklerde olduğu için yaşam tarzları da farklı olabilir.Ortalama yaşam süreleri havanın sıcaklık oranına göre artabilir de çıkabilir de diyerek 3 hafta kadar ömürleri olduklarını söyleyebiliriz. Hem etçil, hem de otçul olarak bilinen sinekler özellikle sivrisinek olarak canlıların kanları ile beslenenleri de vardır diyebiliriz. Yaşam alanlarınızda var olduğunu gördüğünüz ve kurtulamadığınızı fark ettiğiniz bu canlılar için Sinek İlaçlama metotlarına başvurabilirsiniz. Bu işlemler daha çok ilaçlama firmaları tarafından profesyonel bir şekilde yapıldığı için hızlı bir şekilde sonuç almanızda mümkündür. Yani kendi imkânlarınızla değil de profesyonel destek almanız daha doğru  olabilir.


Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Sinekler Türkiye'de ulusal bir baş belasıdır. Türkiye'de yaklaşık 30.000 farklı tür vardır. Sinekler yiyecekleri, yüzeyleri kirletir, insanlara ve hayvanlara hastalık yayar. Sinekler, yemeden önce besin kaynaklarının üzerine kusarak beslenirler. Çürüyen maddeleri, karkasları, çöpleri ve dışkıları tüketirler. Hem ev hem de ticari ortamlarda bir numaralı zararlı olmaları şaşırtıcı değildir.

Sinek kontrolü için birçok farklı yaklaşım vardır, ancak sineklerden kurtulmanın en iyi 2 yolu:

Fiziksel dışlama - Bu, kapıları kapalı tutma, sineklik takma ve sızdırmazlık giriş noktaları gibi sağduyu çözümlerini içerir.

Sanitasyon - Bu, yüzeyleri temiz tutarak, çöp kutularını kapatarak, yiyecekleri örterek, hayvan dışkılarını temizleyerek, bitki ile ilgili malzemeleri çürüterek ve bayat ve durgun suyu uzaklaştırarak başlar.

Özellikle ticari ortamda profesyonel sinek kontrolü söz konusu olduğunda, temizlik sıhhi tesisatın anahtarıdır. Larvaların yayılmasını durdurmak için üreme alanı kaynağını ortaya çıkarmak çok önemlidir. Profesyonel haşere kontrolörleri, sinek türlerini belirlemek ve nerede inceleyip neyi arayacaklarını bilmek için eğitilmiştir.


Kara Sinek İlaçlama

Çoğu zaman etrafınızda karşılaştığınız durumlardan bir tanesi de yeni evlerin veya yeni taşınacak olan evlerin ilk aşamalarda ilaçlanması durumudur. Evet, ev kullanılmış olabilir veya önceden bir takım böcek kalıntıları kalmış olabilir düşüncesi ile erken önlem alınmaktadır diyebiliriz. Ömürleri her ne kadar kısa olmuş olsa dahi senede 8 kere kadar üreme gerçekleştirmelerinden dolayı tek seferde milyonlarda sinek oluşabilmektedir. Hem görüntüleri ile hem de sesleri ile insanlara rahatsızlık veren Kara Sinek Türleri belli bir zamandan sonra çekilmez hale gelebilirler. Sadece bununla da kalmayarak pis yerlerde beslenme sağladıklarından dolayı vücutlarından birçok mikrobu barındırma özelliklerine de sahiptirler. Ayrıca her 5 dakika da bir dışkı yapma özellikleri olduğu için dışkılarını da üzerlerinden ayırmamaktadırlar diyebiliriz. Yani dolaştıkları veya değdikleri her yere sağlığı teşkil eden mikroplar bırakmaktadır.


Sineklerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Varlıkları hijyenik olmayan koşulların bir işareti olarak kabul edildiğinden, sineklerin olumsuz bir psikolojik etkisi vardır. Ticari gıda endüstrileri için bu, iş dünyası üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahiptir.

Sinekler sadece can sıkıcı değil, aynı zamanda hastalıkla ilgili zararlı organizmalar için vektördür. Sinekler pislikten insanlara ve hayvanlara seyahat eder. Sineklerin bulaşabilen hastalıklar arasında Cryptosporidium, Salmonella, E-coli ve Listeria gibi sağlığı ciddi derecede tehdit eden organizmalar bulunur. Ayrıca göz enfeksiyonlarını (ör. Trahom ve epidemik konjunktivit), bağırsak enfeksiyonlarını (ör. Dizanteri, ishal, kolera, tifo ve bazı helmint enfeksiyonları), çocuk felci ve cilt enfeksiyonlarını (ör. Mikozlar, yaws, kutanöz difteri, cüzzam) bulaştırdıkları bilinmektedir. .

Sinekler ayrıca yere indikleri ve kondukları her yerde çirkin dışkı bırakırlar. Hijyenik olmayan koşulların anlatıcı bir işareti ve boyalı alçı duvarlara yerleştirildiğinde kalıcı hatırlatma.


Sinek Yaşam Döngüsü

Sinekler, üreme alanlarının mevcudiyetine ve yılın zamanına bağlı olarak sayılarda dalgalanma gösterirler. Yaz aylarında sinek yoğunlukları artar. Sinekler gündüzleri aktiftir, bir besin kaynağının ve üreme alanının yakınında bulunabilirler. Sineğin yaşam döngüsünün 4 aşaması vardır - yumurtalar, larva / kurtçuklar, yavru ve yetişkin. Yaygın karasinek genellikle 2 - 3 hafta yaşar ve dişi, kısa ömrü boyunca 700'e kadar yumurta üretebilir.


Sinek Türleri

Çok fazla soğuk havaları sevmeyen bu sinekler ortalama olarak 3 kilo metre kadar yol yapabilme yeteneğine sahiptirler. Bu sayede de bulundukları alanlarda hızlıca hareket ederek diledikleri yerlere ulaşabilirler. Genelde pis hayvan olarak nitelendirilen sinek türleri vücudumuza dokunduklarında ise ısırma ve kan emme işlemi gerçekleştirirler. Bundan dolayı ısırma yapılan yerde kaşınma ve kızarıklık görülmektedir. Daha ileriye gidildiği durumlarda da çok ciddi kalıcı rahatsızlıklara zemin hazırlayabilirler. Mümkün olduğunca sineklerin olduğu yerlerde barınmamak ve yemek içme işlemi gerçekleştirmemek gerekir. Hızlı uçma yeteneğine sahip olmalarından dolayı kendi imkânlarınız ile kurtulabilmeniz daha azınlıkta olmaktadır. El değmeniz veya vurarak öldürmek yerine yeni geliştirilen ve etkili olan Sinek İlaçlama hizmetlerinden yararlanmanız daha doğru olacaktır. Hizmetlerde kullanılan ilaçlar haşerelerin cinsine göre belirlendiği için aynı zamanda tarım bakanlığı tarafından uygun görülen ilaçlar ve de dünya sağlık örgütü tarafından onaylı ilaçlar olmalıdır. Kokusuz ve insan sağlığını tehdit etmiyor olması ise ayrıcalıklı olmasından kaynaklanır. Şimdi sizlerde bu desteklerden faydalanmak istiyorsanız eğer elinizi çabuk tutabilirsiniz.